Mnogi korisnici LinkedIn još uvek doživljavaju kao jedno veliko lovište. Tu lovci na posao traže bolje prilike, dok lovci na talente traže nove zaposlene. Pored ove neosporne uloge, LinkedIn može da bude mnogo više od toga. Ako se koristi na…

Selena Marković
PravoSelena Marković je rođena u Beogradu 1988. godine. Završila je gimnaziju “Hiljadu trista kaplara” u Ljigu i Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu.
U privrednom društvu Ptiček d.o.o. Beograd radi od početka 2015. godine. Angažovana je na izradi svih ugovora u privredi kao i ugovora specifičnih za visokotehnološko pravo i elektronsku trgovinu, a naročito regulisanju radno-pravnih odnosa u informatičkoj delatnost. Radi na osnivanjima, statusnim promenama i postupcima likvidacija privrednih društava.
Specijalizuje se za pregovaranje sa inostranim firmama i izradu ugovora koji za cilj imaju izradu Internet prezentacija i servisa, sa posebnim osvrtom na autorsko pravo i pravo zaštite konkurencije.
Vodič za osnivanje društva s ograničenom odgovornošću
Kako osnovati doo (društvo sa ograničenom odgovornošću)? Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis i ako ste se opredelili da Vaš oblik organizovanja bude društvo s ograničenom odgovornošću, predstoji Vam osnivanje, odnosno registracija tog privrednog društva kod Agencije za privredne…
Prinudna likvidacija – razlozi za njeno pokretanje i odgovornost osnivača
Kao što smo nedavno objavili, Ministarstvo privrede izdalo je 20.10.2017. god Mišljenje br. 011-00-00258/2016-10 kojim je iznelo stav da je Agencija za privredne registre dužna da primenjuje odredbe Zakona o privrednim društvima koje se odnose na prinudnu likvidaciju, a koje…
Godišnji odmor
Koliko zaposlenom pripada radnih dana godišnjeg odmora? Kada zaposlenom „propada“ neiskorišćeni godišnji odmor? Da li zaposlenom može da se plati naknada umesto korišćenja godišnjeg odmora? Šta ako poslodavcu ne odgovara da zaposleni baš tada ide na godišnji odmor? – Ovo…
Vodič za osnivanje – lokal ili kiosk brze hrane
Kako sve češće pristižu pitanja na temu prodaje brze hrane tj. „fast food“, iza ovog teksta stoji ideja da sve koji se interesuju za prodaju brze hrane upoznamo sa propisima koji se na njih primenjuju i koji su zapravo primenjivi…
Osnivanje ogranka domaćeg privrednog društva
Ogranak se najčešće osniva kako bi privredno društvo obavljalo delatnost u drugom gradu, dakle van mesta sedišta privrednog društva koje ga osniva, ili čak u više gradova osnivanjem više ogranaka. Ogranak se može osnovati prilikom osnivanja privrednog društva, ali može…
Kako iz preduzetnika u DOO?
Ukoliko ste odlučili da se registrujete za obavljanje neke privredne delatnosti, vrlo je verovatno da ćete se prvobitno registrovati kao preduzetnik i to tzv. preduzetnik paušalac ((paušalno oporezovani preduzetnik)). Kroz neko vreme može doći do povećanja obima posla i kao…
Vodič za postavljanje kioska
Ukoliko želite da se bavite prodajom putem kioska neophodno je da prvo odlučite u kom gradu želite da se bavite tom delatnošću. Naime, potrebna odobrenja se razlikuju od grada do grada tako da se morate raspitati šta je sve za…
Osnivanje kozmetičkog salona
Kako se na portalu Moja firma nekoliko puta postavilo pitanje osnivanja kozmetičkog salona, u ovom tekstu ćemo obraditi tu temu. Bez obzira na to kojom delatnošću želite da se bavite, da li je reč o apoteci, kozmetičkom salonu ili konsultantskim…
Osnivanje apoteke
Jedno od najčešće postavljanih pitanja koji je portal MojaFirma.rs dobijala su se odnosila upravo na osnivanje apoteka, pa ćemo ovim tekstom sveobuhvatno obraditi tu materiju. Naravno, ukoliko bude nekih nedoumica, očekujemo još pitanja. Pre svega, treba znati koji zakon nam…
Sportske organizacije: sportsko privredno društvo
Sportsko privredno društvo mogu osnivati i fizička i pravna lica, i to kao društvo sa ograničenom odgovornošću ili akcionarsko društvo. Dakle, nije moguće osnivanje ortačkih i komanditnih društava (društava lica) kao sporskih privrednih društava. Sportsko privredno društvo može obavljati sportsku…
Osnivanje predškolske ustanove
Predškolsko vaspitanje i obrazovanje podrazumeva vaspitanje i obrazovanje dece predškolskog uzrasta, odnosno uzrasta od šest meseci do polaska u osnovnu školu. U ovom tekstu ćemo Vam objasniti na koji način je moguće da se Vaša firma bavi ovom specifičnom delatnošću,…
Sportske organizacije: imovina i prestanak udruženja
Imovina udruženja Sportsko udruženje može sticati sredstva i ostvarivati prihod na više načina: od priloga, članarine, donacija, poklona, subvencija, nasleđa, kamata na uloge, zakupnine, dividendi, usluga, sponzorstva i drugih komercijalnih, marketinških, poslovnih i privrednih delatnosti i aktivnosti. Tako stečena sredstva…
Volontiranje, osnovne karakteristike i ugovor o volontiranju
U najširem mogućem smislu, volontiranje je dobrovoljna aktivnost koјa se vrši na mnogo različitih načina na neprofitnoj osnovi, zarad pomoći drugome ali i iz drugih razloga. U ovom tekstu ćemo predstaviti volontiranje i zakonski okvir kojim je ono uređeno, a…
Sportske organizacije: Članstvo u sportskom udruženju
Novi Zakon o sportu („Sl. glasnik RS“, br. 10/2016), koji je stupio na snagu 16.2.2016. godine, pored ostalog uređuje pitanja koja se tiču pravnog položaja, organizacije i registracije preduzetnika i pravnih lica u sistemu sporta, odnosno kako ih zakon naziva:…
Sportske organizacije: Osnivanje sportskog udruženja
Novi Zakon o sportu („Sl. glasnik RS“, br. 10/2016), koji je stupio na snagu 16.2.2016. godine, pored ostalog uređuje pitanja koja se tiču pravnog položaja, organizacije i registracije preduzetnika i pravnih lica u sistemu sporta, odnosno kako ih zakon naziva:…
Pozajmice date privrednom društvu
Zbog velikog interesovanja, kao i zbog zabune koje su nastale izmenama zakona, odnosno brisanjem člana zakona koji je pominjao pozajmice privrednom društvu, u široj javnosti su se javile nedumice – kako je sada regulisana ovo pitanje? Odgovor dajemo u ovom…
Oglašavanje
Kao što ste već više puta čuli, 21. vek je doba potrošačkog društva. Oglašivači diktiraju trendove, od hrane i pića preko mode, do destinacije za odmor i muzičkog pravca, dakle čitav stil života. Oglašivači kroz svoje oglasne poruke maltene poručuju…
Zašto i kako registrovati žig
Kao firma pružate određene usluge ili možda proizvodite ili prodajete nešto. Dobro je da odaberete znak koji će označiti Vaš proizvod ili uslugu i izdvojiti je od ostalih proizvoda i usluga na tržištu, tako što ćete znak da registrujete –…
Zaštita potrošača
Ukoliko se Vaš biznis u celosti ili delimično bazira na prodaji robe ili pružanju usluga drugim fizičkim licima, potrebno je da ispoštujete prava koja se specifično odnose na tu kategoriju lica – potrošače. U cilju zaštite položaja potrošača, kao ekonomski…
Vodič za osnivanje preduzetnika
Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis i ako ste se opredelili da Vaš oblik organizovanja bude preduzetnik, predstoji vam osnivanje, odnosno registracija preduzetnika kod Agencije za privredne registre, otvaranje računa kod banke, i prijava nadležnoj filijali Poreske uprave. Pre…
Udeli, pravo glasa i o čemu se glasa
Društvo sa ograničenom odgovornošću je najzastupljeniji oblik organizovanja društva kapitala. Ukoliko nameravate da Vašu firmu registrujete kao d.o.o. u kojoj nećete biti jedini član, to znači da ćete u skupštini društva odlučivati sa drugim članovima. Od izuzetnog je značaja da…
Upisani i uplaćeni osnovni kapital
Često se u praksi dešava da privrednici ne razlikuju upisan od uplaćenog kapitala, ni obaveze koje iz toga proizilaze. Takođe, većina onih koji započinje biznis, često odlaže osnivanje društva sa ograničenom odgovornošću zato što nisu upućeni da minimalni osnivački kapital…
Ugovor o radu
Ugovor o radu je možda jedan od najznačajnijih pravnih poslova koje Vaša firma može da zaključuje. Šta Ugovor o radu mora da sadrži, kakvo pravno dejstvo proizvodi i na koji način prestaje, definisao je Zakon o radu („Sl. glasnik RS“,…
Direktor
Direktor je lice ovlaćeno za zastupanje, što znači da on ima pravo i obavezu da iskazuje volju pravnog lica. Iz ovog razloga izbor osobe koja će biti direktor, odnosno koja će predstavljati Vašu firmu, je od izuzetnog značaja. U ovom…
Sistematizacija radnih mesta
Svaka ozbiljna firma bi trebalo svoju delatnost, odnosno obavljanje svog posla, obavlja na maksimalno efikasan i sistematičan način. U Republici Srbiji, donošenje opšteg akta kojim se sistamatizuje, ne poslovanje, već radna mesta je propisano kao zakonska obaveza. Naime, Zakonom o…
Kako član društva može preneti svoj udeo
Nakon što ste se u tekstovima „Upisani i uplaćeni osnovni kapital“ i „Udeli, pravo glasa i o čemu se glasa“ uputili u to šta su udeli i koja prava sa sobom nose, u ovom tekstu će biti reči o tome…
Ponuda i prihvat ponude
Jedna od najvažnijih aktivnosti kojom će se Vaša frima baviti, a da toga možda niste ni svesni, je zaključivanje ugovora. Kako je u pitanju firma, to će najčešće biti takozvani ugovori u privredi, ali i druge vrste ugovora. Najvažnija karakteristika…
Oblici organizovanja i kako se opredeliti za njih
Ukoliko ste i vi kao čitaoci ovog teksta, jedan od onih koji su odlučili da sami nešto stvore, da rade nešto novo i kvalitetno, da osnuju svoju firmu, ili kako svi volimo da kažemo „budu sami svoj gazda“, i želite…
Zaštita na radu
Zaštita na radu, kako je regulisana Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu („Sl. glasnik RS“, br. 101/2005), predstavlja sprovođenje i unapređivanje bezbednosti i zdravlja na radu, ne samo lica koja učestvuju u radnim procesima, već i lica koja se…
Statusne promene
Ukratko rečeno, statusne promene su promene koje nastaju, kako im ime kaže, promenom statusa privrednog društva. To nisu, kako se često misli, promene koje se odnose na adresu sedišta ili pretežnu delatnost privrednog društva. Ovo su promene o kojima ste…
Kako odabrati pretežnu delatnost?
Imate ideju za poslovanje, odnosno kako se to danas kaže: biznis ideju, znate sve šta želite da postignete i imate jasan cilj. Naravno, registracija firme (privrednog društva ili preduzetnika) nije sama sebi cilj, već je sredstvo za ostvarenje tog cilja….
Uzbunjivači
Tema koja je u poslednjih nekoliko meseci često bila zastupljena u medijima je donošenje Zakona o zaštiti uzbunjivača, tj. šta će taj zakon propisivati, koja prava i na koji način će pružiti zakonsku zaštitu uzbunjivačima. Zakon o zaštiti uzbunjivača („Sl….
Mobing
U poslednjih nekoliko godina mobing je postala sve prisutnija reč u svakodnevnom poslovnom okruženju, a neretko se čuje i o zloupotrebama mobinga. Mada ćete u okruženju često čuti za Zakon o mobingu, taj zakon ne postoji, niti je mobing zakonski…