Mnogi korisnici LinkedIn još uvek doživljavaju kao jedno veliko lovište. Tu lovci na posao traže bolje prilike, dok lovci na talente traže nove zaposlene. Pored ove neosporne uloge, LinkedIn može da bude mnogo više od toga. Ako se koristi na…

Žarko Ptiček
PravoŽarko Ptiček je rođen u Beogradu 1977. godine. Završio Prvu beogradsku gimnaziju i Pravni fakultet Univerziteta Union, član je Statutarne komisije RNIDS.
Od 2000. do 2003. godine na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu bio administrator studentske računarske mreže sa zadacima održavanja računara i računarske mreže, izrade Internet prezentacija za potrebe studentskih organizacija i obučavanje studenata za osnovni rad na računaru.
U preduzeću za tehnička ispitivanja i analize “SGS Beograd” d.o.o. 2009. godine radio kao pravnik na poslovima zastupanja preduzeća pred sudovima i sačinjavanju ugovora u privredi.
Privredno društvo Ptiček d.o.o. Beograd osniva 2014. godine nakon višegodišnjeg rada u Advokatskoj kancelariji Ptiček u kojoj se bavio IT pravom. Prateći razvoj i pružajući pravnu podršku IT firmama u Srbiji bio angažovan na zastupanjima pred sudovima u IT pravnim stvarima uključujući i Tužilaštvo za VTK, izradi ugovora specifičnih za visokotehnološko pravo i E-trgovinu, zastupanju firmi u informatičkoj delatnosti, kao i osnivanjima, statusnim promenama i postupcima likvidacija privrednih društava. Učestvovao u izmenama i dopunama nekoliko zakona iz oblasti deviznog i elektronskog poslovanja i izradi vodiča za elektronsku trgovinu,
Član je Statutarne komisije Registra nacionalnog Internet domena Srbije – RNIDS od 2012. godine koja za zadatak ima tumačenje opštih i posebnih akata RNIDS-a, kao i propisa koji regulišu njegov rad.
Držao je predavanja u više organizacija koje se bave IT edukacijom, kao što su Škola Internet novinarstva Udruženja novinara Srbije, StartIT Akademija, Centar za razvoj karijere pri Visokoj školi za informacione tehnologije, ICT Hub, i panelista na konferencijama o e-poslovanju i upravljanju Internetom.
Vodič za osnivanje društva s ograničenom odgovornošću
Kako osnovati doo (društvo sa ograničenom odgovornošću)? Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis i ako ste se opredelili da Vaš oblik organizovanja bude društvo s ograničenom odgovornošću, predstoji Vam osnivanje, odnosno registracija tog privrednog društva kod Agencije za privredne…
Prinudna likvidacija – razlozi za njeno pokretanje i odgovornost osnivača
Kao što smo nedavno objavili, Ministarstvo privrede izdalo je 20.10.2017. god Mišljenje br. 011-00-00258/2016-10 kojim je iznelo stav da je Agencija za privredne registre dužna da primenjuje odredbe Zakona o privrednim društvima koje se odnose na prinudnu likvidaciju, a koje…
Radno vreme trgovine na malo i subjekata koji pružaju usluge fizičkim licima
U prethodnom tekstu pisali smo o tome da obaveza isticanja radnog vremena i pridržavanja istaknute satnice postoji samo za određene delatnosti, u skladu sa posebnim zakonom koji tu delatnost uređuje. Jedna od njih je trgovina na malo. U smislu Zakona…
Da li lokalna samouprava može da propiše radno vreme priređivača igara na sreću?
Neki propisi koje su donele pojedine jedinice lokalne samouprave usmereni su na definisanje (ograničavanje) radnog vremena priređivača igara na sreću. Kao što ste mogli da pročitate u nekim od prethodnih tekstova, jedinicama lokalne samouprave, kao što su gradovi i opštine,…
Da li firma mora da istakne radno vreme i da li je radno vreme propisano zakonom?
Na ulazu u poslovni prostor mnogih firmi možemo videti istaknut naziv i radno vreme firme. Časovi rada važna su informacija vašim kupcima, naročito kada su vaši klijenti brojni i neredovni, a u skladu sa prirodom vaše delatnosti posećuju vaš poslovni…
Kako ugovoriti radno vreme?
Od 8 do 16, fleksibilno, 6 dana u nedelji po 7 sati, u smenama, 12 sati rada pa 24 sata odmora – kakvo radno vreme je potrebno da bi se proces rada nesmetano odvijao u vašoj firmi? Da li ste…
Rad noću
Prema Zakonu o radu, radom noću smatra se rad koji se obavlja u vremenu od 22,00 časa do 6,00 časova narednog dana. U funkciji zaštite zdravlja zaposlenih, Zakon uvodi obaveze za poslodavce. Poslodavac čiji zaposleni rade noću dužan da obezbedi…
Pravni aspekti poslovanja Bitkoinom
U ovom tekstu pozabavićemo se pravnim aspektima poslovanja bitkoinom u Republici Srbiji, kao i njegovom praktičnom poslovnom primenom. Bitkoin smo uzeli samo kao primer, sve što se odnosi na bitkoin odnosi se na bilo koju kripto ili virtuelnu valutu. Da…
Vodič za osnivanje – lokal ili kiosk brze hrane
Kako sve češće pristižu pitanja na temu prodaje brze hrane tj. „fast food“, iza ovog teksta stoji ideja da sve koji se interesuju za prodaju brze hrane upoznamo sa propisima koji se na njih primenjuju i koji su zapravo primenjivi…
Analiza izmena i dopuna Uredbe usvojenih na jučerašnjoj sednici Vlade Republike Srbije
Vlada Republike Srbije na jučerašnjoj sednici usvojila je predlog izmena i dopuna Uredbe o bližim uslovima, kriterijumima i elementima za paušalno oporezivanje obveznika poreza na prihode od samostalne delatnosti. Za vas analiziramo kakve promene nam donosi ovaj dokument. Sledi tekst…
Kako otvoriti laboratoriju?
Privatnu praksu kao laboratoriju može osnovati bilo nezaposleni zdravstveni radnik sa položenim stručnim ispitom, bilo zdravstveni radnik korisnik starosne penzije, uz saglasnost komore zdravstvenih radnika. Osnivač privatne prakse samostalno obavlja delatnost kao preduzetnik. Zdravstveni radnik može osnovati samo jedan oblik privatne prakse….
Osnivanje ogranka domaćeg privrednog društva
Ogranak se najčešće osniva kako bi privredno društvo obavljalo delatnost u drugom gradu, dakle van mesta sedišta privrednog društva koje ga osniva, ili čak u više gradova osnivanjem više ogranaka. Ogranak se može osnovati prilikom osnivanja privrednog društva, ali može…
Prekid obavljanja delatnosti preduzetnika i prava i obaveze za vreme trajanja prekida
(mirovanje radnje preduzetnika, privremena odjava radnje preduzetnika, privremeno zatvaranje radnje preduzetnika) Ono što većina preduzetnika naziva “mirovanjem radnje*”, “privremenim zatvaranjem radnje*” ili “privremenom odjavom*” u Zakonu o privrednim društvima uređeno je članom 90 i naziva se “prekid obavljanja delatnosti”. Ovim…
Kako postavljati prava pitanja
U Vašem poslovanju je važno da imate tačne informacije. Autor ovog teksta bi dodao da je potrebno da imate sveobuhvatne informacije, koje na celovit način obrađuju neko pitanje od Vašeg poslovnog interesa. Cilj ovog teksta je da Vam približi jedan…
Sportske organizacije: sportsko privredno društvo
Sportsko privredno društvo mogu osnivati i fizička i pravna lica, i to kao društvo sa ograničenom odgovornošću ili akcionarsko društvo. Dakle, nije moguće osnivanje ortačkih i komanditnih društava (društava lica) kao sporskih privrednih društava. Sportsko privredno društvo može obavljati sportsku…
Osnivanje predškolske ustanove
Predškolsko vaspitanje i obrazovanje podrazumeva vaspitanje i obrazovanje dece predškolskog uzrasta, odnosno uzrasta od šest meseci do polaska u osnovnu školu. U ovom tekstu ćemo Vam objasniti na koji način je moguće da se Vaša firma bavi ovom specifičnom delatnošću,…
Sportske organizacije: imovina i prestanak udruženja
Imovina udruženja Sportsko udruženje može sticati sredstva i ostvarivati prihod na više načina: od priloga, članarine, donacija, poklona, subvencija, nasleđa, kamata na uloge, zakupnine, dividendi, usluga, sponzorstva i drugih komercijalnih, marketinških, poslovnih i privrednih delatnosti i aktivnosti. Tako stečena sredstva…
Volontiranje, osnovne karakteristike i ugovor o volontiranju
U najširem mogućem smislu, volontiranje je dobrovoljna aktivnost koјa se vrši na mnogo različitih načina na neprofitnoj osnovi, zarad pomoći drugome ali i iz drugih razloga. U ovom tekstu ćemo predstaviti volontiranje i zakonski okvir kojim je ono uređeno, a…
(Zlo)upotreba pravilnika o organizaciji i sistematizaciji
Kao što smo u ovom tektstu već objasnili Naime, Zakonom o radu („Sl. glasnik RS“, br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013 i 75/2014) članom 24, propisano je da se sistematizacija radnih mesta, odnosno organizacija rada i sistematizacija poslova i radnih zadataka…
Pozajmice date privrednom društvu
Zbog velikog interesovanja, kao i zbog zabune koje su nastale izmenama zakona, odnosno brisanjem člana zakona koji je pominjao pozajmice privrednom društvu, u široj javnosti su se javile nedumice – kako je sada regulisana ovo pitanje? Odgovor dajemo u ovom…
Naknada troškova prevoza zaposlenom
Prema članu 118. stav 1. tačka 1) Zakona o radu („Sl. glasnik RS“, br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013 i 75/2014), svaki zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu za dolazak i odlazak…
Najnovije Mišljenje Ministarstva povodom obaveze ugostitelja na usklađivanje poslovnog imena
Dana 4.4.2016. godine, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija je Sektoru turističke inspekcije dalo Mišljenje o primeni člana 67. stava 4. Zakona o turizmu („Sl. glasnik RS“, broj 36/09, 88/10, 99/11 – dr. zakon, 93/12, 84/15) koji je stupio na pravnu…
Obaveza ugostitelja na usklađivanje poslovnog imena
Članom 67. stavom 4. Zakona o turizmu („Sl. glasnik RS“, broj 36/09, 88/10, 99/11 – dr. zakon, 93/12, 84/15) koji je stupio na pravnu snagu 14.10.2015. godine, propisano je da poslovno ime, firma i drugi naziv, naziv ogranka, prostor van…
Vodič kroz porez po odbitku na “uvoz” usluga
Pročitali ste da je od 1.marta 2016. godine uveden novi porez na dobit po odbitku na prihode koje ostvari nerezidentno pravno lice od rezidentnog pravnog lica po osnovu naknada od usluga koje se pružaju ili koriste, odnosno koje će biti…
Oglašavanje
Kao što ste već više puta čuli, 21. vek je doba potrošačkog društva. Oglašivači diktiraju trendove, od hrane i pića preko mode, do destinacije za odmor i muzičkog pravca, dakle čitav stil života. Oglašivači kroz svoje oglasne poruke maltene poručuju…
Rad kod više poslodavaca
Rad kod više poslodavaca je rezultat ekonomskih prilika na tržištu rada na kojem, sa jedne strane, zaposleni pokušavaju da ostvare što veće prihode, a sa druge strane, poslodavci kojima su radnici sa posebnim znanjima i sposobnostima neophodni. Rad kod više…
Kako da zaštitite svoj rad: Praktična upotreba Creative Commons licence
Pisali smo o problemima kopiranja i krađe autorskih dela, spominjali nedozvoljeno preuzimanje fotografija, a ovog puta ćemo se pozabaviti zaštitom autorskih prava na internetu. Cilj ovog teksta je da vam pomogne da razumete šta je to creative commons licenca, kako…
Izazovi i kako se boriti protiv njih: konkurencija, kopiranje, imitiranje, krađa…
Ukoliko imate dobar proizvod ili uslugu, budite sigurni da će neko pokušati da je kopira. Što je roba traženija, veće su šanse da se pojavi roba koja oponaša svojstva vaše. Naravno, laskajuće je dobiti potvrdu da radite nešto što valja,…
Zaštita potrošača
Ukoliko se Vaš biznis u celosti ili delimično bazira na prodaji robe ili pružanju usluga drugim fizičkim licima, potrebno je da ispoštujete prava koja se specifično odnose na tu kategoriju lica – potrošače. U cilju zaštite položaja potrošača, kao ekonomski…
Stipendiranje učenika i studenata od strane firme – pravni i poreski aspekt
Jedan od najvažnijih resursa svakog biznisa su zaposleni. Pronaći odgovarajućeg na tržištu rada je ponekad vrlo teško. Mnoge firme zbog toga odlaze korak dalje u potrazi za budućom kvalitetnom radnom snagom – na srednje škole i fakultete. Stipendiranje učenika i…
Vodič za osnivanje preduzetnika
Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis i ako ste se opredelili da Vaš oblik organizovanja bude preduzetnik, predstoji vam osnivanje, odnosno registracija preduzetnika kod Agencije za privredne registre, otvaranje računa kod banke, i prijava nadležnoj filijali Poreske uprave. Pre…
Ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji
Ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji je jedan od najčešće pominjanih ugovora, naročito u firmama koje se bave delatnostima koje nisu jasno diferencirane, kao što su promet određene vrste robe ili pružanje tačno određenih usluga. Zakon o obligacionim odnosima („Sl. list SFRJ“,…
Udeli, pravo glasa i o čemu se glasa
Društvo sa ograničenom odgovornošću je najzastupljeniji oblik organizovanja društva kapitala. Ukoliko nameravate da Vašu firmu registrujete kao d.o.o. u kojoj nećete biti jedini član, to znači da ćete u skupštini društva odlučivati sa drugim članovima. Od izuzetnog je značaja da…
Upisani i uplaćeni osnovni kapital
Često se u praksi dešava da privrednici ne razlikuju upisan od uplaćenog kapitala, ni obaveze koje iz toga proizilaze. Takođe, većina onih koji započinje biznis, često odlaže osnivanje društva sa ograničenom odgovornošću zato što nisu upućeni da minimalni osnivački kapital…
Ugovor o radu
Ugovor o radu je možda jedan od najznačajnijih pravnih poslova koje Vaša firma može da zaključuje. Šta Ugovor o radu mora da sadrži, kakvo pravno dejstvo proizvodi i na koji način prestaje, definisao je Zakon o radu („Sl. glasnik RS“,…
Direktor
Direktor je lice ovlaćeno za zastupanje, što znači da on ima pravo i obavezu da iskazuje volju pravnog lica. Iz ovog razloga izbor osobe koja će biti direktor, odnosno koja će predstavljati Vašu firmu, je od izuzetnog značaja. U ovom…
Sistematizacija radnih mesta
Svaka ozbiljna firma bi trebalo svoju delatnost, odnosno obavljanje svog posla, obavlja na maksimalno efikasan i sistematičan način. U Republici Srbiji, donošenje opšteg akta kojim se sistamatizuje, ne poslovanje, već radna mesta je propisano kao zakonska obaveza. Naime, Zakonom o…
Kako član društva može preneti svoj udeo
Nakon što ste se u tekstovima „Upisani i uplaćeni osnovni kapital“ i „Udeli, pravo glasa i o čemu se glasa“ uputili u to šta su udeli i koja prava sa sobom nose, u ovom tekstu će biti reči o tome…
Ponuda i prihvat ponude
Jedna od najvažnijih aktivnosti kojom će se Vaša frima baviti, a da toga možda niste ni svesni, je zaključivanje ugovora. Kako je u pitanju firma, to će najčešće biti takozvani ugovori u privredi, ali i druge vrste ugovora. Najvažnija karakteristika…
Korisnički uslovi
Do sada ste često mogli da čujete, naročito od banaka i osiguravajućih kuća, ali i drugih firmi kako iz finansijskog tako i iz sektora usluga, recimo hotela, da je politika njihove kuće takva i takva. Ta “politika kuće” je najčešće…
Klauzula zabrane konkurencije
Ukoliko se Vaša firma bavi inovativnim delatnostima, ili ste pronašli veoma usku nišu poslovanja u kojoj je potrebno negovati klijente, ili ukoliko Vaša firma ulaže znatna sredstva u obrazovanje zaposlenih, jer smatrate da je znanje kapital, onda, naravno želite da…
Oblici organizovanja i kako se opredeliti za njih
Ukoliko ste i vi kao čitaoci ovog teksta, jedan od onih koji su odlučili da sami nešto stvore, da rade nešto novo i kvalitetno, da osnuju svoju firmu, ili kako svi volimo da kažemo „budu sami svoj gazda“, i želite…
Podaci o ličnosti koje firma može da prikuplja i pod kojim uslovima
Ukoliko se Vaša firma bavi takvom delatnošću da su joj potrebni podaci od fizičkih lica, odnosno ukoliko prikuplja ili obrađuje podatke o svojim kupcima ili korisnicima svojih usluga, dužna je da to čini na zakonit način. Šta je podatak o…
Prijava zbirke podataka kod Poverenika
Na osnovu Zakona o zaštiti podataka o ličnosti („Sl. glasnik RS“, br. 97/2008, 104/2009 – dr. zakon, 68/2012 – odluka US i 107/2012), a u skladu sa Uredbom o obrascu za vođenje evidencije i načinu vođenja evidencije o obradi podataka…
Pravilnik o zaštiti podataka o ličnosti
Ukoliko se Vaša firma bavi takvom delatnošću da su joj potrebni podaci od fizičkih lica, odnosno ukoliko prikuplja ili obrađuje podatke o svojim kupcima ili korisnicima svojih usluga, dužna je da to čini na zakonit način. Kao što je to…
Pismo o namerama
Kao što je u tekstu “Međusobni odnosi pre registracije i kako ih pravno regulisati” navedeno, jedna od pravnih mogućnosti ugovaranja budućih odnosa pre registracije firme, koja Vam stoji na raspolaganju je zaključenje Pisma o namerama (eng. Letter of Intent). Pismo…
Zaštita na radu
Zaštita na radu, kako je regulisana Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu („Sl. glasnik RS“, br. 101/2005), predstavlja sprovođenje i unapređivanje bezbednosti i zdravlja na radu, ne samo lica koja učestvuju u radnim procesima, već i lica koja se…
Ugovor o poverljivosti (NDA)
U dosadašnjem poslovanju, ili samim kretanjem u poslovnim krugovima, do sada ste se sigurno nekoliko puta susreli sa izrazom “en-di-ej” koji se u našem pravu ustalio kao izraz kojim se označava neodavanje tajni ili obavezivanje na poverljivost i čuvanje podataka…
Kako dokumentacijom uvećati vrednost firme
Možda ćete pomisliti da je ovaj tekst namenjen isključivo onima koji osnivaju firmu radi njene kasnije prodaje, ali može koristiti i onima koji nemaju buduće investitore na umu. Naime, kompletiranjem “dokumentacije” možete zaista uvećati vrednost vaše firme. Kada kažemo “dokumentacija”…
Startap / firma sličnosti i razlike
U poslednjih nekoliko godina, kako kod nas tako i u inostranstvu, primetno je pominjanje takozvanih “startap” kompanija. Ovaj tekst ne služi da se pojmovi razgraniče u gramatičkom ili leksičkom, već u njihovom pravnom značenju. Startap – Definicija i suština Po…
Statusne promene
Ukratko rečeno, statusne promene su promene koje nastaju, kako im ime kaže, promenom statusa privrednog društva. To nisu, kako se često misli, promene koje se odnose na adresu sedišta ili pretežnu delatnost privrednog društva. Ovo su promene o kojima ste…
Freelancer / preduzetnik – sličnosti i razlike
Često se može čuti od osoba koje se bave dizajnom, programiranjem, prevođenjem, pisanjem tekstova, izradom predmeta i slično, da kao odgovor na pitanje čime se bave, kažu da su frilenser (eng. Freelancer). Ipak, ma koliko neko ponavljao u Srbiji da…
Pravilnik o radu
Osim Ugovora o radu, Zakon o radu („Sl. glasnik RS“, br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013 i 75/2014) propisuje i mogućnost, odnosno obavezu poslodavca da radne odnose uredi takozvanim Pravilnikom o radu. Pravilnik o radu, kao takav, predstavlja opšti pravni akt…
Kako odabrati pretežnu delatnost?
Imate ideju za poslovanje, odnosno kako se to danas kaže: biznis ideju, znate sve šta želite da postignete i imate jasan cilj. Naravno, registracija firme (privrednog društva ili preduzetnika) nije sama sebi cilj, već je sredstvo za ostvarenje tog cilja….
Pravna akta prilikom zapošljavanja
Biti poslodavac i imati svoju firmu ne znači samo učestvovati u pravnom prometu kao poseban entitet, već podrazumeva uređivanje radno-pravnih odnosa sa zaposlenima. Kao što Vam je poznato, volju privrednog društva izražava zakonski zastupnik tog društva, lice kome su poverena…
Uzbunjivači
Tema koja je u poslednjih nekoliko meseci često bila zastupljena u medijima je donošenje Zakona o zaštiti uzbunjivača, tj. šta će taj zakon propisivati, koja prava i na koji način će pružiti zakonsku zaštitu uzbunjivačima. Zakon o zaštiti uzbunjivača („Sl….
Mobing
U poslednjih nekoliko godina mobing je postala sve prisutnija reč u svakodnevnom poslovnom okruženju, a neretko se čuje i o zloupotrebama mobinga. Mada ćete u okruženju često čuti za Zakon o mobingu, taj zakon ne postoji, niti je mobing zakonski…
Međusobni odnosi pre registracije i kako ih pravno regulisati
Kako regulisati međusobne odnose pre same registracije firme? Prema zakonima Republike Srbije, da biste obavljali privrednu delatnost, obavezni ste da se i registurijete kao firma. Nepodeljeno je mišljenje stručnjaka da je najbolji momenat za registraciju firme upravo momenat pre nego…