Mnogi korisnici LinkedIn još uvek doživljavaju kao jedno veliko lovište. Tu lovci na posao traže bolje prilike, dok lovci na talente traže nove zaposlene. Pored ove neosporne uloge, LinkedIn može da bude mnogo više od toga. Ako se koristi na…
Kako ispraviti grešku u PDV računu za građevinske usluge?
Izmenama odredaba Zakona o porezu na dodatu vrednost predviđeno je “oslobođenje” od PDV-a za građevinsku delatnost. Zakonodavac je pripremio listu delatnosti koje se smatraju građevinskim u svrhu primene člana 10.2.3. Zakona o porezu na dodatu vrednost, kojim je ova olakšica uređena.
Međutim, praksa je iznela na videlo mnogobrojne nedoumice kada je potrebno utvrditi u koju delatnost svrstati konkretne radove kako bi se odredilo da li ih treba fakturisati sa obračunatim PDV-om ili bez njega.
Ministarstvo finansija izdalo je brojna mišljenja na ovu temu. Ipak, u slučajevima o kojima Ministarstvo nije zauzelo stav, na obvezniku je da sam proceni da li određeni radovi spadaju u građevinske ili ne, a prema smernicama iz Zakona i stručnih mišljenja, i prema sopstvenom nahođenju i rezonovanju.
U mnogim slučajevima, opredeljujući su detalji tehničke prirode – da li se kablovi određenog sistema pričvršćuju za zid “kanalicama” ili se zid štema, pa se kablovi u njega “uziđuju”, ili, da li se behaton ploče postavljaju na peščanu podlogu, sa koje se u svakom momentu mogu odvojiti i premestiti na drugom mesto ili se pak postavljaju na beton koji se steže i čini nemogućim da se ploča premesti bez oštećenja nje ili podloge.
U ovakvim okolnostima, neretko se dešava da obveznici zaključe da se određeni promet može smatrati prometom iz oblasti građevinarstva, i da u skladu sa tim i izdaju svoje račune, a da nakon toga, Ministarstvo finansija objavi mišljenje u kojem zauzme drugačiji stav, i suprotno.
Ista greška može nastati i iz neznanja i neobaveštenosti obveznika o odredbama zakona ili stavovima iz stručnog mišljenja.
Kako bilo, kada se otkrije, ovu grešku treba ispraviti.
Račun treba ispraviti u slučaju da ste:
- na njemu prikazali PDV smatrajući da se ne radi o prometu iz oblasti građevinarstva, a da ste naknadno utvrdili da niste bili upravu, kao i u obrnutoj situaciji
- (pogrešno) verujući da se radi o prometu iz oblasti građevinarstva niste iskazali PDV na računu pozivajući se na član 10.2.3. Zakona o porezu na dodatu vrednost.
Pogrešno izdat račun potrebno je stornirati, a istovremeno izdati novi, ispravan račun.
Ova mogućnost predviđena je članom 44. Zakona o porezu na dodatu vrednost. ((Upozoravamo da treba razlikovati druge slučajeve pogrešnog izdavanja računa, na koje se ne mogu primeniti pravila data u tekstu. Pre svega mislimo na izdavanje računa u slučajevima kada uopšte nije došlo do prometa. U ovom tekstu bavimo se izdavanjem računa za promet koji se desio, a na kojem PDV nije obračunat u skladu sa Zakonom.))
Ukoliko ste na starom (pogrešnom računu) iskazali PDV, dužni ste da ovaj PDV i platite, sve dok ne ispostavite novi ispravan račun.
Interes da isprave pogrešno izdat račun imaju obe ugovorne strane – i izdavalac i primalac računa.
Primalac računa čak i više, s obzirom da u načelu, u vezi sa ovim računom treba da ostvari pravo na odbitak PDV-a.
Ukoliko izvođač radova iskaže greškom PDV na računu za promet za koji je trebalo primeniti član 10.2.3. Zakona o PDV-u, primalac računa nema pravo odbitka tako iskazanog PDV, s obzirom da se radi o neispravnom PDV računu.
Na primer, firma A vrši radove za koje veruje da se ne smatraju građevinskim firmi B. Nakon ostvarenog prometa, firma A izdaje račun u kojem obračunava i prikazuje PDV. Firma B nema pravo da prikazani PDV u računu firme A odbije kao prethodni, jer račun firme A nije ispravan – u njemu je pogrešno obračunat i ptikazan PDV. Firma A dužna je da plati PDV koji je iskazala u računu, iako nije bila u obavezi da to učini.
Dakle, izdavalac računa platiće PDV koji nije bio dužan da plati, a primalac računa čak ni tada nije u mogućnosti da ovaj PDV koristi kao odbitni. I to sve dok izdavalac ne stornira pogrešan i izda nov ispravan račun.
Na novom, ispravnom računu potrebno je naznačiti da se tim računom vrši storniranje prethodno izdatog, pogrešnog računa, kao i njegov broj i datum.
Nema smetnji da se novoizdatom, ispravnom računu dodeli sledeći raspoloživi edni broj i da se na njemu ispiše datum kada je on stvarno i izdat.
Ispravka PDV vrši se u onom poreskom periodu (mesecu ili tromesečju) kada je izdat novi, ispravljeni račun (tekući poreski period).
Ukoliko ste izdali račun sa PDV-om, i sprovodite ispravku izdavanjem računa bez PDV-a u skladu sa članom 10.2.3. u poreskoj prijavi za onaj period u kojem ste izdali novi račun vršite umanjenje iznosa na polju 103 poreske prijave za iznos pogrešno iskazanog PDV-a.
Na polju 003 ne sprovode se korekcije, s obzirom da nemamo korekcije osnovice, a novi račun ne predstavlja novi promet već samo korekciju “ranijeg” prometa.
Primalac ispravljenog računa u ovoj situaciji, dužan je da sprovede izmenu poreske prijave, u slučaju da je odbio (pogrešno) iskazan PDV iz prvobitnog računa, za poreski period u kojem je koristio navedeni odbitak. Kao što smo već naveli, primalac nije ni imao pravo na odbitak PDV s obzirom da se račun smatra neispravnim (ali to nije znao ili je propustio da proveri i slično).
Na kraju napominjemo da se ova ispravka ne može sprovesti izdavanjem knjižnih zaduženja i odobrenja, s obzirom da se ne radi o izmenama poreske osnovice, već o ispravci obračuna poreza koji je prikazan na PDV računu.