Mnogi korisnici LinkedIn još uvek doživljavaju kao jedno veliko lovište. Tu lovci na posao traže bolje prilike, dok lovci na talente traže nove zaposlene. Pored ove neosporne uloge, LinkedIn može da bude mnogo više od toga. Ako se koristi na…
Nismo predali izjavu o neaktivnosti za 2014. godinu – šta sad?
Pozivi na sud zbog nepredavanja bilnsa odnosno izjave o neaktivnosti za 2014. godinu uveliko pristižu firmama, udruženjima građana i drugim pravnim lica koji su propustili da ispune ovu obavezu.
Obično se radi o subjektima koji su imali malo ili nimalo poslovnih aktivnosti u prethodnim godinama, i pogrešno su smatrali da ih pasivnost u poslovanju oslobađa obaveze da podnose izveštaje državnim organima.
Više o obavezi izveštavanja i šta subjekti mogu preduzeti ako su propustili da je ispune govorimo u nastavku.
Ko je u obavezi da podnosi godišnji finansijski izveštaj (bilanse) odnosno izjavu o neaktivnosti?
U skladu sa Zakonom o računovodstvu, Agenciji za privredne registre, godišnji finansijski izveštaj dužni su da dostavljaju:
- preduzetnici koji vode knjige po sistemu dvojnog knjigovodstva, i
- pravna lica (na primer privredna društva, zadruge, ustanove koje obavljaju delatnost radi sticanja dobiti, političke organizacije, sindikalne organizacije sa svojstvom pravnog lica, fondacije i zadužbine, udruženja, komore, crkve i verske zajednice, u delu obavljanja privredne ili druge delatnosti u skladu sa propisima kojima je uređeno obavljanje tih delatnosti, kao i druge organizacije organizovane po osnovu učlanjenja).
Činjenica da pravno lice od osnivanja nije imalo aktivnosti ne oslobađa obaveze predaje izveštaja. U ovom slučaju, pravno lice će podneti izjavu o neaktivnosti umesto seta finansijskih izveštaja.
Izjava o neaktivnosti može se podneti samo u slučaju da pravno lice koje nije imalo poslovnih događaja, niti u poslovnim knjigama ima podatke o imovini i obavezama.
Lice koje ispunjava ove uslove, dužno je da do kraja februara naredne godine dostavi Agenciji izjavu o neaktivnosti koja se odnosi na izveštajnu godinu.
Izjave predate u pomenutom roku smatraju se blagovremenim.
Nakon isteka ovog roka, izjave je moguće podneti sa zakašnjenjem sve do kraja tekuće godine za prethodnu godinu.
Na primer, izjavu o neaktivnosti za 2016. godinu subjekti mogu podneti do 31.12.2017. godine. Zakasnele izjave podnose se na isti način kao i blagovremene – elektronski, putem posebne aplikacije Agencije za privredne registre, overene elektronskim potpisom zakonskog zastupnika, ali uz plaćanje takse za obradu izveštaja koja je uvećana za 3.000 dinara.
Ukoliko niste podneli izjavu o neaktivnosti za 2016. godinu, a ispunjavate uslove (niste imali poslovnih događaja niti imate imovinu i obaveze iz ranijeg perioda zabeležene u svojim poslovnim knjigama) požurite, imate još nešto više od 15 dana da ovu obavezu ispunite.
Nakon isteka godine a sa njom i roka za podnošenje zakasnelih izjava i izveštaja, podnošenje istih radi obrade i objavljivanja od strane Agencije za privredne registre nije moguće!
Šta raditi kada stigne poziv za sud?
Subjekti koji nisu do sada predali finansijske izveštaje ili izjave o neaktivnosti za 2014. godinu nemaju mogućnosti da tu obavezu ispune.
Dakle, ukoliko ste dobili poziv za sud zbog nepredavanja izjave o neaktivnosti za 2014. godinu ovu obavezu sada ne možete ni ispuniti (ni sa kašnjenjem).
Članom 46. Zakona o računovodstvu za ovaj prestup predviđena je kazna od 100.000 do 3.000.000 za pravno lice, odnosno 20.000 do 150.000 dinara za odgovorno lice u pravnom licu.
Određeni broj subjekata pribegava slanju izjave o neaktivnosti za predmetnu godinu u papirnoj formi preporučenom poštom na adresu Agencije za privredne registre. Iako Agencija ovako poslate izjave neće obraditi niti će ih objaviti javno, privrednici to čine u nadi da će im to biti uvaženo kao olakšavajuća okolnost na sudu.
Kako je uzrok propusta uglavnom neznanje, potrebno je ispitati da li ih je bilo još i postarati se da se ne ponavljaju u budućnosti.
Iskoristite rok do kraja godine da predate izjavu o neaktivnosti za 2016. godinu, ako to već niste učinili.
Angažujte knjigovođu ili poreskog savetnika da proverite da li su tokom vašeg poslovanja nastale druge knjigovodstvene i poreske obaveze. Određene poreske obaveze nastaju i kada su pravna lica neaktivna.
Privredna društva dužna su da predaju prijavu poreza na dobit i poreski bilans za svaku godinu poslovanja. Druga pravna lica su obveznici poreza na dobit samo u određenim situacijama.
Posvetite pažnju svom poslovanju koliko god skromno ono bilo. Proverite da li ste ispunili sve knjigovodstvene i poreske obaveze. Ako saznate da ste bili dužni da predate neku poresku prijavu ili platite porez, iskoristite mogućnost samoinicijativnog prijavljivanja poreskih propusta kako biste izbegli visoke kazne i osigurali zakonitost poslovanja.
Za kraj napominjemo da od oktobra 2017. godine Agencija za privredne registre pokreće prinudnu likvidaciju nad subjektima koji ne predaju finansijske izveštaje odnosno izjave o neaktivnosti.