Mnogi korisnici LinkedIn još uvek doživljavaju kao jedno veliko lovište. Tu lovci na posao traže bolje prilike, dok lovci na talente traže nove zaposlene. Pored ove neosporne uloge, LinkedIn može da bude mnogo više od toga. Ako se koristi na…
Standardizacija bezbednosti i zdravlja na radu
Nedavno smo pisali o obavezama poslodavca iz bezbednosti i zdravlja na radu i donekle zaokružili osnove vezane za implementaciju sistema upravljanja kvalitetom (QMS) preko standarda ISO 9001. Ovaj tekst će vas uputiti u nadogradnju oba sistema tj. poboljšanje i uvođenje sistematičnosti u poslove bezbednosti i zdravlja na radu primenom svetskog standarda koji uređuje ovu oblast i ujedno nadogradnje osnovnog sistema upravljanja kvalitetom.
Kako su organizacije vremenom sve više uviđale značaj bezbednosti i zdravlja na radu i potrebu za unapređivanjem ove oblasti, tako su vremenom zahtevi za unapređenjem dobili svoju personifikaciju kroz standard OHSAS 18001 (Occupational Health and Safety Assessment Series). Serija standarda za ocenjivanje zaštite zdravlja i bezbednosti na radu (OHSAS), nastali su kao odgovor na zahtev korisnika za prepoznatljivim standardom za sistem upravljanja zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu na osnovu kojeg bi njihov sistem upravljanja mogao da se ocenjuje i sertifikuje. OHSAS standardi za upravljanje zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu služe da organizacijama obezbede elemente efektivnog sistema upravljanja zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu (OH&S) koji se mogu integrisati sa ostalim upravljačkim zahtevima kako bi se organizacijama pomoglo da dostignu OH&S i ekonomske ciljeve. Standard je napisan tako da bude primenljiv za sve vrste i veličine organizacije, a može se prilagoditi različitim geografskim, kulturnim i društvenim uslovima. Ovaj standard je komplementaran sa standardom ISO 9001 (Quality Management System) i ISO 14001 (Envoirmental Management System). Razvila ga je britanska oganazacija za stanadardizaciju i zato ne nosi oznaku ISO. Nedavno je internacionalna organizacija za standardizaciju prepoznala značaj ovog standarda i 2013. godine predložila uvođenje novog standarda za bezbednost i zdravlje na radu pod nazivom ISO 45001. Standard se trenutno nalazi u fazi odobrenja i njegovo objavljivanje se očekuje u martu 2018. godine.
OHSAS 18001/ISO 45001 specifikacija je primenjiva za bilo koju organizaciju, koja želi da:
- Uspostavi sistem upravljanja OH&S, da bi eliminisala i svela na minimum rizik za
- zaposlene i druge zainteresovane strane, koje mogu biti izložene rizicima OH&S
- proisteklim iz njenih aktivnosti;
- Primeni, održava i kontinuirano poboljšava sistem upravljanja OH&S;
- Obezbedi usaglašenost sa sopstvenom politikom OH&S;
- Demonstrira drugima ovu usaglašenost;
- Sertifikuje svoj sistem upravljanja OH&S od strane akreditovanog sertifikacionog tela i
- Sama definiše usaglašenost sa OHSAS specifikacijom.
Između standarda ISO 9001 i trenutno važećeg OHSAS 18001 (ubuduće ISO 45001) postoji jasna veza u smislu da QMS predstavlja osnovu sistema upravljanja kvalitetom, a OHSAS njegovu nadgradnju koja se odnosi na bezbednost i zdravlje na radu. Pravila koja se primenjuju na ISO 9001 su u suštini ista kao i za standard bezbednosti i zdravlja na radu. Usaglašenost bezbednosti i zdravlja na radu sa pomenutim standardom takođe podrazumeva definisanje politike bezbednosti i zdravlja, ciljeva organizacije, preispitivanje, praćenje i merenje učinka očuvanja bezbednosti i zdravlja na radu itd. Novi standard koji se kako smo rekli očekuje u martu 2018. godine doneće otprilike isto što je nova verzija standarda ISO 9001 donela, a to znači veću uključenost najvišeg rukovodstva, određivanje konteksta organizacije, planiranje i bavljenje rizicima koji mogu da utiču na organizaciju, procena učinka i poboljšanje celokupnog sistema. Standard je baziran na istom PDCA (plan – do – check – act) modelu kao i ISO 9001.
Od kada je 1999. godine prvi put jasno definisan standard koji uređuje bezbednost i zdravlje na radu, organziacije koje su se odlučile za njegovu primenu su osetile benfiite u vidu smanjenja povreda na radu, povećanja produktivnosti i pre svega povećanja svesti o značaju bezbednosti i zdravlja na radu. Implemetnacija ovog standarda za vašu organizaciju može da znači upravo to. Organizacije koje se odluče da sertifikuju svoj sistem bezbednosti i zdravlja na radu pokazuju visoku svest o značaju zdravlja zaposlenih što čak i zakonodovac u poslednje vreme sve više ceni. Sve češće se može primetiti da se prilikom učešća na određnim javnim nabavkama sertifikovan sistem bezbednosti i zdravlja na radu postavlja kao neophodan uslov. Ukoliko se pak pojavljujete na međunarodnom tržištu na kome je značaj bezbednosti i zdravlja na radu već duže poznat, možete očekivati sve više zahteva u ovom pravcu od potencijalnih saradnika.
Najveći benifiti ovog sistema su sledeći:
- poboljšanje ugleda i povećanje mogućnosti za dobijanje novih poslova
- minimiziranje rizika nastanka nesreća
- demonstracija volje za ispunjavanjem zakonskih propisa
- moguće uštede od premije osiguranja
- odražavanje usklađenosti sa zakonskim zahtevima
- kontinuirano poboljšanje bezbednosti i zdravlja na radu i podizanje svesti o značaju istog